Women's Slowpitch Softball

2021 Women's Softball Standings

updated: 5/3/2021
Seed Team Name Team Manager W L T Winning %
1 VFW Chix with Stix Jess Kowalke        
2 9th Street Social Club Erin Thiesse        
3 Out of Shapers Tia Stinar        
4 B Johnson & Assoc LTD Vicky Holmes        
5 Bat Intentions Emilie Slukich        
6 Get Dirty Megan Schultz        
7 Swenson Electric/Baxter Anytime Shauntel Pulak        
8 Yesterday's Gone Dawn Stienka        
9 Shep's on 6th Trista Sypnieski        
10 Uptown Girls Casandra Girls        

If there is an asterisk (*) after a game time, that game was one of the "odd" games added in; please do a coin flip for Home/Visitor of that game.

Weeks 1 - 4 Teams will only be allowed to bat up to once through their batting order each inning.

Week 1, Monday May 17

Time Field Visitor Score Home Score
6:00 1 VFW Chix with Stix   9th Street Social Club  
6:00 2 B Johnson & Assoc LTD   Bat Intentions  
6:00 3 Yesterday's Gone   Shep's on 6th  
7:00 1 9th Street Social Club   Out of Shapers  
7:00 2 Bat Intentions   Get Dirty  
7:00 3 Shep's on 6th   Uptown Girls  
8:00 1 Out of Shapers   VFW Chix with Stix  
8:00 2 Swenson Electric/Baxter Anytime   B Johnson & Assoc LTD  
8:00 3 Uptown Girls   Yesterday's Gone  
9:00* 1 VFW Chix with Stix   Uptown Girls  
9:00 2 Get Dirty   Swenson Electric/Baxter Anytime  

Week 2, Monday May 24

Time Field Visitor Score Home Score
6:00 1 Uptown Girls   Swenson Electric/Baxter Anytime  
6:00 2 Yesterday's Gone   Get Dirty  
6:00 3 Shep's on 6th   9th Street Social Club  
7:00 1 Swenson Electric/Baxter Anytime   Out of Shapers  
7:00 2 Get Dirty   VFW Chix with Stix  
7:00 3 9th Street Social Club   B Johnson & Assoc LTD  
8:00 1 Out of Shapers   Uptown Girls  
8:00 2 Bat Intentions   Yesterday's Gone  
8:00 3 B Johnson & Assoc LTD   Shep's on 6th  
9:00* 1 Swenson Electric/Baxter Anytime   Yesterday's Gone  
9:00 2 VFW Chix with Stix   Bat Intentions  

No Softball Monday May 31, Memorial Day

Week 3, Monday June 7

Time Field Visitor Score Home Score
6:00 1 B Johnson & Assoc LTD   Uptown Girls  
6:00 2 9th Street Social Club   Bat Intentions  
6:00 3 Swenson Electric/Baxter Anytime   Shep's on 6th  
7:00 1 Uptown Girls   Get Dirty  
7:00 2 Bat Intentions   Out of Shapers  
7:00 3 Shep's on 6th   VFW Chix with Stix  
8:00 1 Get Dirty   B Johnson & Assoc LTD  
8:00 2 Yesterday's Gone   9th Street Social Club  
8:00 3 VFW Chix with Stix   Swenson Electric/Baxter Anytime  
9:00* 1 9th Street Social Club   Get Dirty  
9:00 2 Out of Shapers   Yesterday's Gone  
9:00* 3 Bat Intentions   Shep's on 6th  

Week 4, Monday June 14

Time Field Visitor Score Home Score
6:00 1 VFW Chix with Stix   Yesterday's Gone  
6:00 2 9th Street Social Club   Uptown Girls  
6:00 3 Out of Shapers   Shep's on 6th  
7:00 1 B Johnson & Assoc LTD   VFW Chix with Stix  
7:00 2 Swenson Electric/Baxter Anytime   9th Street Social Club  
7:00 3 Get Dirty   Out of Shapers  
8:00 1 Yesterday's Gone   B Johnson & Assoc LTD  
8:00 2 Uptown Girls   Bat Intentions  
8:00 3 Shep's on 6th   Get Dirty  
9:00* 1 Out of Shapers   B Johnson & Assoc LTD  
9:00 2 Bat Intentions   Swenson Electric/Baxter Anytime  
All teams have played 9 total games. Teams will be divided into 5 team leagues (Gold/Silver). Below is a schedule based on "seed" - seed will be determined by winning percentage. Team names will be plugged in on June 15. 

Week 5, Monday June 21

Time Field Visitor Score Home Score
6:00 1 1   2  
6:00 2 4   5  
6:00 3 6   7  
7:00 1 2   3  
7:00 2 5   1  
7:00 3 7   8  
8:00 1 3   4  
8:00 2 8   10  
8:00 3 9   6  
9:00 2 10   9  

Week 6, Monday June 28

Time Field Visitor Score Home Score
6:00 1 4   2  
6:00 2 3   1  
6:00 3 9   7  
7:00 1 2   5  
7:00 2 1   4  
7:00 3 7   10  
8:00 1 5   3  
8:00 2 10   6  
8:00 3 8   9  
9:00 2 6   8  

Week 7, Monday July 5

Time Field Visitor Score Home Score
6:00 1 3   4  
6:00 2 1   2  
6:00 3 10   9  
7:00 1 4   5  
7:00 2 2   3  
7:00 3 9   6  
8:00 1 5   1  
8:00 2 6   7  
8:00 3 8   10  
9:00 2 7   8  

Week 8, Monday July 12

Time Field Visitor Score Home Score
6:00 1 4   1  
6:00 2 5   2  
6:00 3 6   10  
7:00 1 1   3  
7:00 2 2   4  
7:00 3 10   7  
8:00 1 3   5  
8:00 2 7   9  
8:00 3 8   6  
9:00 2 9   8  

Rain Dates: July 19 & 26

If we do not use these rain dates the double elimination tournament for upper and lower will be moved up. 

Home team will be the high seed throughout the End of Season Tournament (playoffs) 

In the championship game the undefeated team will be home. 
In the "if" game a coin flip will determine the home seed.


Week 9, Monday August 2 GOLD

Time Field Team Score Team Score Game #
6:00 1 Seed 4   Seed 5   1
6:00 2 Seed 2   Seed 3   2
7:00 1 Seed 1   Winner G1   3
7:00 2 Loser G1   Loser G2   4
8:00 1 Winner G2   Winner G3   5

Week 9, Monday August 2 SILVER

Time Field Team Score Team Score Game #
6:00 3 Seed 9   Seed 10   1
7:00 3 Seed 7   Seed 8   2
8:00 2 Seed 6   Winner G1   3
8:00 3 Loser G1   Loser G2   4
9:00 2 Winner G2   Winner G3   5

Week 10, Monday August 9 GOLD

Time Field Team Score Team Score Game #
6:00 2 Winner G4   Loser G3   6
7:00 2 Loser G5   Winner G6   7
8:00 2 Winner G7   Winner G5   8
9:00* 2 Loser G8 if First Loss   Winner G8   9

Week 10, Monday August 9 SILVER

Time Field Team Score Team Score Game #
6:00 1 Winner G4   Loser G3   6
7:00 1 Loser G5   Winner G6   7
8:00 1 Winner G7   Winner G5   8
9:00 1 Loser G8 if First Loss   Winner G8   9