Co-Ed (Combined League) Thursday 

2022 Thursday Co-Ed Standings

updated 7/29/2022
Place Team Name   W L T Winning %
1 9th St Social Club Blake Thiesse 16 1 0 0.938
2 Harpo's Tiffany Horn 15 2 0 0.875
3 Shep's/Teehive Matt Clough 14 4 0 0.813
4 Pit Happens/Ball Hawgs Dan Pettit 10 8 0 .5625
5 Vanvickle Excavation Josh Studniski 8 9 0 0.500
6 Jp's Benchwarmers Kerra Grittner 9 9 0 0.500
7 Meyer Midwest/Dough Bros Donnie Jensen 8 9 0 0.500
8 Turn 2s/The Local 218 Kevin Perez 8 11 0 .438
9 Spalding Bailey Swenson 8 10 0 0.375
10 Brainerd Jaycees Andrew Sanchez 7 11 0 0.313
11 Sound Connection/Hat Hanger Cory Heinlen 6 12 0 0.313
12 Innovative Legacy Solutions Mick Ecker 5 13 0 0.250
13 Dunmire's Eric Frey 2 16 0 0.125

16 league games + (gold/silver division) double elimination tournament. 

*Home team will be determined by a coin flip during league, however if it is your second time playing a team please take the opposite home/away status as you played the first time. i.e. Home first time around, when you play them again you would then play them as Visitor. 

Week 1, Thursday May 19

All Fried Up -Food Truck will be at the fields this evening. *please note there is no 9 p.m. game on Field 3
Time Field Team Score Team Score
6:00 1 9th St. Social Club 14 Innovative Legacy Solutions 4
6:00 2 Spalding 5 Shep's/Teehive 13
6:00 3 Jp's Benchwarmers 8 Harpo's 18
7:00 1 Brainerd Jaycees 7 Turn 2s/The Local 218 11
7:00 2 Spalding 9 Sound Connection/ Hat Hanger 12
7:00 3 Harpo's 16 Vanvickle Exacavation 1
8:00 1 Sound Connection/ Hat Hanger 19 Jp's Benchwarmers 16
8:00 2 Innovative Legacy Solutions 5 Dunmire's 15
8:00 3 Pit Happens/Ball Hawgs 9 9th St. Social Club 12
*9:00 1 Meyer Midwest/ Dough Bros Rescheduled for June 9, time 10 p.m. (sorry) Brainerd Jaycees  
*9:00 2 Turn 2s/The Local 218 Reschedule for  May 26, 9 p.m. field 3 Spalding  

Week 2, Thursday May 26

All Fried Up -Food Truck will be at the fields this evening. *please note there is no 9 p.m. game on Field 3
Time Field Team Score Team Score
6:00 1 Turn 2s/The Local 218 34 Dunmire's 13
6:00 2 Vanvickle Exacavation 21 Jp's Benchwarmers 7
6:00 3 Innovative Legacy Solutions 16 Sound Connection/ Hat Hanger 2
7:00 1 Shep's/Teehive 17 Vanvickle Exacavation 14
7:00 2 9th St. Social  Club 23 Dunmire's 4
7:00 3 Spalding 17 Jp's Benchwarmers 21
8:00 1 Meyer Midwest/ Dough Bros 10 Pit Happens/Ball Hawgs 17
8:00 2 Spalding 12 Innovative Legacy Solutions 13
8:00 3 Sound Connection/ Hat Hanger 8 Brainerd Jaycees 9
9:00 1 Meyer Midwest/ Dough Bros 17 Harpo's 25
9:00 2 Pit Happens/Ball Hawgs 18 Shep's/Teehive 21
*9:00 3 The Turn 2s/The Local 218 11 Spalding 5

Week 3, Thursday June 2

Time Field Team Score Team Score
6:00 1 Turn 2s/The Local 218 18 Jp's Benchwarmers 12
6:00 2 Pit Happens/Ball Hawgs 19 Innovative Legacy Solutions 9
6:00 3 Harpo's 22 Spalding 8
7:00 1 9th St. Social Club 20 Jp's Benchwarmers 21
7:00 2 Sound Connection/ Hat Hanger 16 Turn 2s/The Local 218 17
7:00 3 Shep's/Teehive 19 Harpo's 22
8:00 1 Dunmire's 4 Meyer Midwest/ Dough Bros 14
8:00 2 Vanvickle Exacavation 3 9th St. Social Club 5
8:00 3 Shep's/Teehive 13 Brainerd Jaycees 1
9:00 1 Vanvickle Exacavation 15 Dunmire's 4
9:00 2 Brainerd Jaycees 5 Meyer Midwest/ Dough Bros 15

Week 4, Thursday June 9

All Fried Up -Food Truck will be at the fields this evening.
Time Field Team Score Team Score
6:00 1 Dunmire's 12 Turn 2s/The Local 218 4
6:00 2 Shep's/Teehive 17 Pit Happens/Ball Hawgs 1
6:00 3 Brainerd Jaycees 17 Sound Connection/ Hat Hanger 13
7:00 1 Dunmire's 13 Innovative Legacy Solutions 19
7:00 2 Brainerd Jaycees 1 9th St. Social Club 18
7:00 3 Turn 2s/The Local 218 5 Vanvickle Exacavation 15
8:00 1 Sound Connection/ Hat Hanger 5 Shep's/Teehive 15
8:00 2 Innovative Legacy Solutions 9 Spalding 19
8:00 3 Pit Happens/Ball Hawgs 8 Harpo's 18
9:00 1 Spalding 5 9th St. Social Club 20
9:00 2 Harpo's 25 Meyer Midwest/ Dough Bros 12
9:00 3 Jp's Benchwarmers 9 Vanvickle Exacavation 13
*10:00 2 Meyer Midwest/Dough Bros 21 Brainerd Jaycees 9

Week 5, Thursday June 16

Time Field Team Score Team Score
6:00 1 Spalding 21 Pit Happens/Ball Hawgs 15
6:00 2 Brainerd Jaycees 14 Vanvickle Exacavation 13
6:00 3 Harpo's 7 9th St. Social Club 16
7:00 1 9th St. Social Club 19 Pit Happens/Ball Hawgs 5
7:00 2 Harpo's 29 Brainerd Jaycees 2
7:00 3 Shep's/Teehive 21 Innovative Legacy Solutions 15
8:00 1 Innovative Legacy Solutions 9 Turn 2s/The Local 218 17
8:00 2 Dunmire's 2 Vanvickle Exacavation 20
8:00 3 Jp's Benchwarmers 23 Meyer Midwest/ Dough Bros 13
9:00 1 Jp's Benchwarmers 18 Turn 2s/The Local 218 12
9:00 2 Meyer Midwest/ Dough Bros 5 Shep's/Teehive 20
9:00 3 Dunmire's 12 Sound Connection/ Hat Hanger 21
Week 6 -  moved to 1st Rain date July 21(majority vote - in respect to not being able to field teams due to Lakes Jam, cherry on top inability to use field 1)

Week 7, Thursday June 30

Time Field Team Score Team Score
6:00 2 Turn 2s/The Local 218 5 9th St. Social Club 15
6:00 3 Brainerd Jaycees 9 Spalding 14
7/28   Vanvickle Exacavation Reschedule Harpo's Reschedule
7:00 2 Harpo's 22 Shep's/Teehive 11
7:00 3 Dunmire's 8 Brainerd Jaycees 10
7/28   9th St. Social Club Reschedule Spalding Reschedule
8:00 2 Sound Connection/ Hat Hanger 8 Pit Happens/Ball Hawgs 14
7/28   Meyer Midwest/ Dough Bros Reschedule Turn 2s/The Local 218 Reschedule
8:00 3 Innovative Legacy Solutions 23 Vanvickle Exacavation 24
9:00 2 Jp's Benchwarmers 4 Pit Happens/Ball Hawgs 14
9:00 3 Sound Connection/ Hat Hanger 14 Meyer Midwest/ Dough Bros 24
7/28   Dunmire's Reschedule Shep's/Teehive Reschedule

Week 8, Thursday July 7

Time Field Team Score Team Score
7/28   9th St. Social Club Reschedule Harpo's Reschedule
6:00 2 Turn 2s/The Local 218 5 Innovative Legacy Solutions 4
6:00 3 Vanvickle Exacavation 18 Brainerd Jaycees 8
7/28   Pit Happens/Ball Hawgs Reschedule Spalding Reschedule
7:00 2 Harpo's 23 Sound Connection/ Hat Hanger 3
7:00 3 Jp's Benchwarmers 10 Shep's/Teehive 19
7/28   Pit Happens/Ball Hawgs Reschedule Turn 2s/The Local 218 Reschedule
8:00 2 Vanvickle Exacavation 8 Spalding 9
8:00 3 Meyer Midwest/ Dough Bros 14 Innovative Legacy Solutions 11
9:00 2 Sound Connection/ Hat Hanger 12 Dunmire's 2
9:00 3 Meyer Midwest/ Dough Bros 7 Jp's Benchwarmers 17

Week 9, Thursday July 14

Time Field Team Score Team Score
7/28   Brainerd Jaycees Rescheduled Dunmire's Rescheduled
6:00 2 Vanvickle Exacavation 18 Sound Connection/ Hat Hanger 4
6:00 3 Shep's/Teehive 20 Turn 2s/The Local 218 5
7/28   Spalding Rescheduled Dunmire's Rescheduled
7:00 2 Pit Happens/Ball Hawgs 19 Brainerd Jaycees 3
7:00 3 Innovative Legacy Solutions 1 Jp's Benchwarmers 11
7/28   Meyer Midwest/ Dough Bros Rescheduled Vanvickle Exacavation Rescheduled
8:00 2 Shep's/Teehive 10 Spalding 8
8:00 3 9th St. Social Club 14 Sound Connection/ Hat Hanger 3
7/28   Pit Happens/Ball Hawgs Rescheduled Meyer Midwest/ Dough Bros Rescheduled
9:00 2 Jp's Benchwarmers 14 9th St. Social Club 21
9:00 3 Harpo's 28 Innovative Legacy Solutions 7

July 21 - Games from Week 6, Thursday June 23

Time Field Team Score Team Score
6:00 1 Turn 2s/The Local 218 5 Harpo's 20
6:00 2 Innovative Legacy Solutions 9 Brainerd Jaycees 6
6:00 3 Jp's Benchwarmers 18 Dunmire's 9
7:00 1 Turn 2s/The Local 218 17 Sound Connection/ Hat Hanger 19
7:00 2 Dunmire's 3 Pit Happens/Ball Hawgs 18
7:00 3 Innovative Legacy Solutions 2 Shep's/Teehive 17
8:00 1 Sound Connection/ Hat Hanger 1 Harpo's 20
8:00 2 9th St. Social Club 18 Meyer Midwest/ Dough Bros 3
8:00 3 Brainerd Jaycees 5 Jp's Benchwarmers 16
9:00 1 Spalding 22 Meyer Midwest/ Dough Bros 12
9:00 2 Vanvickle Exacavation 10 Pit Happens/Ball Hawgs 11
9:00 3 Shep's/Teehive 16 9th St. Social Club 18

Rain Date July 28 (games rescheduled from: 6/30, 7/7, & 7/14

orig. date Time Field Visitor Score Home Score
6/30 6:00 1 Vanvickle Excavation 2 Harpo's 12
7/7 6:00 2 Pit Happens/Ball Hawgs 18 Spalding 11
7/14 6:00 3 Brainerd Jaycees 9 Dunmire's 5
6/30 7:00 1 9th St. Social Club 20 Spalding 4
7/7 7:00 2 Pit Happens/Ball Hawgs 12 Turn 2's/The Local 218 2
7/14 7:00 3 Meyer Midwest/ Dough Bros 15 Vanvickle Exacavation 9
7/14 8:00 1 Spalding 11 Dunmire's 8
7/7 8:00 2 9th St. Social Club 22 Harpo's 20
6/30 8:00 3 Meyer Midwest/ Dough Bros 14 Turn 2's/The Local 218 11
6/30 9:00 1 Dunmire's 8 Shep's/Teehive 18
7/14 9:00 3 Pit Happens/Ball Hawgs 4 Meyer Midwest/ Dough Bros 17

Seeds 1-6 will play GOLD

Seeds 7-13 will play Silver

High seed is home seed through out. (i.e.#1 seed would be home over #2 seed) In the Championship game the undefeated team is home. If the "if" game is played home team will be determined by a coin flip. 

Thursday, August 4 End of Season Tournament GOLD

Time Field Team Score Team Score Game #
6:00 2 Pit Happens/Ball Hawgs (4) 9 Vanvickle Excavation (5) 8 1
7:00 2 Shep's/Teehive (3) 18 Jp's Benchwarmers (6) 8 2
7:00 3 9th St. Social Club (1) 16 Pit Happens/Ball Hawgs (4) 9 3
8:00 2 Harpo's (2) 20 Shep's/Teehive (3) 14 4
9:00 2 Jp's Benchwarmers (6) 12 Pit Happens/Ball Hawgs (4) 11 5

Thursday, August 4 End of Season Tournament SILVER

Time Field Team Score Team Score Game #
6:00 1 Brainerd Jaycees (10) 18 Sound Connection/Hat Hanger (11) 3 1
6:00 3 Spalding (9)  13 Innovative Legacy Solutions (12) 10 2
7:00 1 Turn 2s/The Local 218 (8) 8 Dunmire's (13) 5 3
8:00 3 Meyer Midwest/Dough Bros (7) 15 Brainerd Jaycees (10) 20 4
8:00 1 Spalding (9)  9 Turn 2s/The Local 218 (8) 6 5
9:00 1 Innovative Legacy Solutions (12) 3 Dunmire's (13) 2 6
9:00 3 Sound Connection/Hat Hanger (11) 26 Turn 2s/The Local 218 (8) 15 7

Thursday, August 11 End of Season Tournament GOLD

Time Field Team Score Team Score Game #
6:30 2 Vanvickle Excavation (5)   Shep's/Teehive (3)   6
7:30 2 9th St. Social Club (1)   Harpo's (2)   7
8:30 2 Jp's Benchwarmers (6)   Winner G6   8

Thursday, August 11 End of Season Tournament SILVER

Time Field Team Score Team Score Game #
6:30 1 Meyer Midwest/Dough Bros (7)   Innovative Legacy Solutions (12)   8
7:30 1 Brainerd Jaycees (10)   Spalding (9)    9
8:30 1 Winner G8   Sound Connection/Hat Hanger (11)   10

Thursday, August 18 End of Season Tournament GOLD

Time Field Team Score Team Score Game #
6:30 2 Loser G7   Winner G8   9
7:30 2 Winner G7   Winner G9   10
*8:30 2 Loser 10 if First Loss   Winner G10   11

Thursday, August 18 End of Season Tournament Silver

Time Field Team Score Team Score Game #
6:30 1 Loser G9   Winner G10   11
7:30 1 Winner G9   Winner G11   12
*8:30 1 Loser 12 if First Loss   Winner G12   13